Sprawdzian mutacje i choroby genetyczne
Wśród nich znajdują się zarówno wady genetyczne płodu, jak i choroby, za które odpowiadają dziedziczne mutacje genetyczne.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Dzieci dotknięte chorobą mają trudności z poruszaniem się, nie .Tego typu mutacje mogą pojawić się już na etapie płodowym.. Mutacje spontaniczne są spowodowane błędami w transkrypcji.. Są to: mutacje pojedynczych genów (punktowe), mutacje wielu genów na raz, zmiany albo braki chromosomów oraz zmiany w materiale genetycznym mitochondriów.• Choroby bloku metabolicznego - przyczyna: mutacja genów kodujących białka enzymatyczne; brak aktywnego enzymu powoduje blok metaboliczny - zablokowanie ciągu reakcji biochemicznych - poważne zaburzenia fizjologiczne * Fenyloketonuria - przyczyna: brak enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie dostarczonego z pokarmem aminokwasu - fenyloalaniny - fenyloalanina jest przetwarzana .To choroba genetyczna polegającą na zaburzeniach krzepliwości krwi.. Mutacja może być dziedziczona, jeśli nastąpiła w linii komórek płciowych.Przyczyny mutacji genetycznych: część zmian zachodzi spontanicznie, ale większość spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi (np.: narażenie na związki chemiczne czy na promieniowanie fizyczne).. Mutacja może być dziedziczona, jeśli nastąpiła w linii .21 Dziedziczne zapalenie trzustki Choroba dominująca autosomalna Najczęściej mutacje w genie kodującym trypsynę..

Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.1.

Wiele mutacji powoduje śmierć lub wady rozwojowe organizmu.. * fenyloketonuria (mutacja recesywna objawiająca się zaburzeniami w rozwoju umysłowym, zaburzeniami ruchu), * alkaptomuria (mutacja recesywna, objawami są m.in. czarne zabarwienie moczu i stany zapalne różnych narządów oraz ciemnienie .1) może być liczbowa (ilościowa) a) MUTACJA GENOWA b) MUTACJA CHROMOSOMOWA c) MUTACJA GENETYCZNA (ogólne informacje) 2) zespół Turnera (zapis genotypu: X0) a) MUTACJA GENOWA b) MUTACJA CHROMOSOMOWA c) MUTACJA GENETYCZNA (ogólne informacje) 3) powoduje chorobę- bezpłodność, grubą szyję, niski wzrost u kobiet a) MUTACJA GENOWA b) MUTACJA CHROMOSOMOWA c) MUTACJA GENETYCZNA (ogólne .Mutacja i choroby genetyczne.. Mutacje są to nagłe i trwałe zmiany w materiale genetycznym.. Scharakteryzuj 3 wybrane choroby genetyczne: fenyloketonuria, albinizm, mukowiscydoza, zespół Downa, pląsawica Hunitingtona, 23.CHOROBY GENETYCZNE - czyli choroby przekazywane z pokolenia na pokolenia, są skutkiem zmiany w DNA gamet, dzielą się na choroby jednogenowe i chromosomalne.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Testy genetyczne stają się coraz łatwiej dostępną i powszechną formą profilaktyki zdrowotnej..

Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę.Choroby genetyczne i mutacje.

Choroby genetyczne (opisz 2 choroby) mutacja genetyczna Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2011-03-27 16:22:54.. Dzięki testom ocenia się też prawdopodobieństwo rozwinięcia się u danej osoby nowotworów, a także wykrywa nietolerancje pokarmowe.. Do chorób sprzężonych z chromosomem X zaliczają się m.in.: hemofilia A i B, dystrofia mięśniowa Duchenne'a i zespół łamliwego chromosomu X.Choroby Cywilizacyjne (321) Choroby i Uzależnienia (24780) Choroby Kobiece (5879) .. Proszę to ważne, mam teraz sprawdzian.. 6)Rola badań prenatalnych 7)Porównanie chorób genetycznych.DNA, genetyka, choroby genetyczne; DNA, genetyka, choroby genetyczne, test z biologii .. Test: GENETYKA CZ III Choroby i mutacje genetyczne Powtórka do matury z zakresu genetyki Choroby i mutacje genetyczne.. Umozliwia ona indywidualne traktowanie kazdego pacjenta w oparciu o informacje z jego genomu, np. optymalny dobor i. dawkowanie lekow.. Mutacje mogą zachodzić: 1. w komórkach somatycznych (komórkach ciała) - zmiany dotyczą wtedy tylko wybranej części organizmu i nie są dziedziczone przez potomstwo (np. inna barwa lewego i prawego oka).Mutacje genowe wywołują następujące choroby: * albinizm (bielactwo wrodzone, mutacja recesywna).. 22 Dziedziczne zapalenie trzustki Trypsyna w trzustce ulega autoinaktywacji przez proteolizę Mutacja R117H - supertrypsyna oporna na proteolizę - aktywna w komórkach trzustki..

3 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0. genetyczne Zawiera 18 pytan.

PodwyŜszony poziom lipoproteinoraz cholesterolu prowadzący do rozwoju miaŜdŜycy i przedwczesnej śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca.Prawidłowy produkt genu RB1, znajdującego się na 13 chromosomie, zapewnia właściwą kontrolę podziałów komórkowych.Recesywna mutacja genu RB1 może prowadzić do rozwinięcia się siatkówczaka - groźnego nowotworu siatkówki oka.. Quiz w Poczekalni.. Albinosi, czyli osoby chorujące na albinizm mają bardzo jasną skórę .. ( choroby_genetyczne_sprawdzian_nowa_era.pdf ) .. Powtorka do matury z zakresu genetyki Choroby i mutacje.. Hipercholesterolemiarodzinna.. Przypada na jedno z 3500 urodzeń i dotyczy chłopców, choć możliwe jest pojawienie się dystrofii u dziewczynek ze zdiagnozowanym zespołem Turnera.. Choroba genetyczna może dawać objawy od pierwszych chwil życia pacjenta, czasem jednak objawia się nawet w dość późnym wieku.Termin "mutacja" do nauki wprowadził Hugo de Vries w roku 1909.Mutacja to zmiana w materiale genetycznym, powstająca samorzutnie lub pod wpływem różnych czynników.. Albinizm - to choroba recesywna, spowodowana mutacją w Genie, który odpowiada za produkcję melaniny.. Mutacje w DNA komórek rozrodczych nie są dziedziczne.. Występują u potomków płci męskiej, których matki były nosicielkami tego genu.. Wyślij zgłoszenie .Hemofilia-spowodowana jest recesywnymi mutacjami genów zlokalizowanych na chromosomie X..

Powtórka do matury z zakresu genetyki Choroby i mutacje genetyczne Zawiera 18 pytań.

W zaledwie kilku przypadkach na milion rodzą się dzieci z tego typu zaburzeniami.. 23 Inne terminologie Mutacje utraty funkcji (loss-of-function) nullomorfy i hipomorfy w .Choroby genetyczne człowieka - grupa chorób uwarunkowanych genetycznie występujących u człowieka; upośledzające sprawność życiową, powodujące odchylenia od stanu prawidłowego (statystycznej normy), które mogą być przekazywane jako cecha dziedziczna z pokolenia na pokolenie lub powstawać de novo na skutek zmian i zaburzeń w mechanizmach przekazywania cech dziedzicznych.Plik Choroby genetyczne TEST.doc na koncie użytkownika sylwia_2410 • folder Biologia maturalna • Data dodania: 14 kwi 2011.. Choroby wywołane mutacjami genów: anemia sierpowata, mukowiscydoza, fenyloketonuria, pląsawica Huntingtona, albinizm.Wiemy natomiast, że wady genetyczne powstają podczas losowych zmian w materiale genetycznym danej osoby (DNA lub genomie) i dzielą się na cztery rodzaj, które z kolei wpływają na rodzaj choroby.. Karolinaandrukonis 2 lata temu.. Dystrofia mięśniowa postępuje wraz z wiekiem.. Mutacje bardzo rzadko są korzystne, w ich wyniku powstają nowe cechy organizm u.. Jest to choroba objawiająca się brakiem białek osocza, które są niezbędne do prawidłowego krzepnięcia krwi.. Zaobserwowano, że ok. połowa chorych dziedziczy tylko jeden zmutowany allel od rodzica, a drugi pojawia się dopiero w czasie rozwoju zarodkowego.Choroby genetyczne człowieka to ogromna grupa znanych i wciąż poznawanych zaburzeń.. W zdecydowanej większości przypadków hemofilia jest sprzężona z płcią - do mutacji dochodzi w chromosomie X.. Początek zwykle po 40 rŜ, zaburzenia psychiczne, pląsawica i otępienie, śmierć w 10-12 lat od początku choroby.. Mutacja to zmiana w materiale genetycznym, powstająca samorzutnie lub pod wpływem różnych czynników.. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćChoroba genetyczna, która doprowadza do dystrofii, czyli zaniku mięśni.. Inaczej choroba sprzężoną z płcią - choroba genetyczna spowodowana mutacją w genie recesywnym lub dominującym znajdującym się na chromosomie X.. Co to jest mutacja, rodzaje mutacji i jej przyczyny 2.. Najczęściej uszkodzone embriony zostają automatycznie wchłonięte przez organizm i płód nie może się dalej rozwijać.. 4)Wpływ mutacji na organizm 5)Choroby genetyczne: mukowiscydoza, albinizm, fenyloketonuria, pląsawica Huntingtona, zespół Downa.. Mutacje obojętne są trudne do zaobserwowania.. Oznacza to, że dziecko płci żeńskiej będzie chorowało na hemofilię, jeżeli od obojga rodziców otrzyma po egzemplarzu wadliwego chromosomu.Wyjaśnij rolę mutacji: a) pozytywna - powstanie ulepszonej wersji białka b) negatywna - choroby genetyczne, powstają bakterie chorobotwórcze odporne na antybiotyki 22.. Test: Choroby Test: Choroby człowieka Test skupia w sobie informacje dotyczące chorób człowieka na poziomie gimnazjum .Test Mutacje, podrozdział podręcznika Puls Życia dla Klasa III.. Udostępnij.. Zawiera nieodpowiednie treści?.Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt