Sprawdzian ukształtowanie powierzchni na mapach
wyżyny - obszary równin położone na wysokości powyżej 300 m. n.p.n.. Zadanie 6 (0-2)Test: Państwa na mapie - Europa Opis testu: Test ze znajomości mapy Europy.. Na mapach oznaczamy je kolorem żółtym i pomarańczowym.. Mapa i skala .TestWiedzy.pl - Ogromna ilość testów na czas ze wszystkich możliwych kategorii.. Przetestuj swoją wiedzę.Mapa - to obraz powierzchni Ziemi lub jej fragment widziany z góry, przedstawiony na płaszczyźnie w skali (pomniejszeniu) Mapa hipsometryczna - to mapa przedstawiająca ukształtowanie powierzchni Ziemi za pomocą poziomic oraz nałożonych na nie kolorów hipsometrycznych.Na tej lekcji dowiesz się, czym różni się wysokość bezwzględna od względnej, czym są poziomice oraz jak powstaje mapa poziomicowa.. Morze Egejskie.. Wędrując z południa na północ obserwujemy cztery pasy: gór, kotlin podkarpackich, wyżyn oraz nizin.. SURVEY .Sprawdziany • NOWA ERA • pliki użytkownika malgorzatka17 przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • Punktacja str. 2.JPG, Punktacja str. 1.JPGposzukaj na chomiku.. A) Góra Kościuszki B) Mont Blanc C) Mount Everest D) Czomolungma 2.. Obliczenia: Skala:.. Na podstawie podanych informacji .Warta to największy dopływ Odry o długości 808km.. _____ Zadanie 2.. Opis mapy.. Wymień i wskaż na mapie kraje sąsiadujące z Polską, które z nich powierzchniowo są większe od Polski..

Formy ukształtowania powierzchni .

Szukaj dla: Szukaj.. Kanał La Manche.. Na mapie jej długość wynosi 20,2cm.. Jako pierwsza pojawi się mapa hipsometryczna Europy bez nazw.. Styczeń 2021; P WZaznaczaj tylko prawidłowe odpowiedzi.. Na mapie w skali 1; 25 000 narysowano kwadrat o boku 4 cm.. Dokończ zdanie.. Wznoszą się tam takie łańcuchy górskie, jak Alpy, Karpaty czy Pireneje.. Na podziałce liniowej 1 cm - 100 km przedstaw rzekę o długości 56 km.. Ten obszar leży na wysokości od 0 do 300 m n.p.m. Na mapach hipsometrycznych zaznacza się go odcieniami zieleni.. GRUPA A Zadanie 1.. Oblicz skalę mapy, na której odległość między miejscowościami wynosi w terenie 1500 km , a na mapie 3 cm.. Jakie państwo jest zaznaczone na mapie?. i tu masz coś: * image * image * image * image * image * image Krainy geograficzne Polski 1.. Zmierzona na mapie topograficznej Odra ma długość 155,2 cm .\ Klasa 5 \ Mapa Polski \ Ukształtowanie powierzchni na mapach Zadania do tematu 1.3 Ukształtowanie powierzchni na mapach 3 B Zadania z zeszytów ćwiczeń Zaloguj się, żeby mieć dostęp do zasobów.. Autorzy dawnych map nie radzili sobie z prezentowaniem ukształtowania terenu i wysokości nad poziomem morza.. Skala mapy 1:2.000.000 jest taka sama jak skala mapy podstawowej.. Wpisz w każdą lukę odpowiedni numer.. Zajmują około 10,5% powierzchni Ziemi ( w tym 34% powierzchni .2..

p2 Polska - ukształtowanie powierzchni.

kwadrat zajmie w terenie.Geografia, Sprawdziany i testy Mapa - test z geografii.. Wysokość względna i bezwzględna.. Zwróć uwagę: jaki kolor i jego odcienie przeważają na mapie; jak układają się niziny, wyżyny i łańcuchy górskie w Europie.Jak przedstawić rzeźbę terenu na mapie?Co to są poziomice?Wysokość względna, bezwzględna.Depresje, niziny, wyżyny, góry.3.. Pobierz pdf z mapką i opisem.Duże obszary w Europie (szczególnie na wschodzie) zajmują niziny.. Wysokości na mapie - zasoby epodręcznika.. .Geografia VI-Położenie i ukształtowanie powierzchni Europy DRAFT.. B. wyżyny, 2. żółtej.Którymi numerami na mapie oznaczono podane pasy ukształtowania powierzchni?. Oblicz odległość rzeczywistą mierzoną w poziomie.. Opisana wyżej forma ukształtowania powierzchni to: A. wyżyna B. nizina C. kotlina D. depresjaKartkówka ‒ „Ukształtowanie powierzchni na mapach", plik: kartkowka-uksztaltowanie-powierzchni-na-mapach.docx (application/vnd.openxmlformats-officedocument .Ukształtowanie powierzchni na mapach.. Długość linii kolejowej na mapie w skali 1:1.125.000 wynosi 144 mm.. Na profilu przedstawiającym ukształtowanie lądów i dna oceanicznego zaznaczono niektóre jego formy.. Niziny - są to obszary położone od 0-300 m n.p.m. góry - _____ wyżyny - _____ pojezierza - _____ Wskazówka do zadania Sprawdź poprawność wykonania zadania, korzystając z odpowiednich map w atlasie geograficznym..

Ukształtowanie powierzchni .

Są to: niziny, wyżyny i góry 2.. Mapa Polski z podziałem na pasy ukształtowania powierzchni.. Określ nazwy dla form: „F" oraz „I".Aby lepiej przedstawić ukształtowanie terenu, na mapach hipsometrycznych stosuje się poziomice i skalę barw.. Numerem 8 na mapie konturowej Europy zaznaczono.. answer choices .. Title: EUROPA - POŁOŻENIE I UKSZTAŁTOWANIE POWIERZCHNIUkształtowanie powierzchni Polski.. Liczba pytań: 44 Poziom: Łatwy Rozwiązany: 61157 razy Średnia ocena: 5,70 (44 oceny) Średni wynik: 75% Autor: admin Tagi:Na mapie w skali 1:1.000 powierzchnia żwirowiska wynosi 450 mm2, oblicz powierzchnię tego żwirowiska na mapach w skali 1:10.000, oraz 1:30.000.. Oblicz rzeczywistą długość granic morskich.. Oblicz skalę mapy.. Oblicz, jaką powierzchnię zajmie to miasto na mapie w skali 1 : 75 000.. Stosowano rysowanie na mapach kopczyków, kreskowanie stoków gór oraz cieniowanie, co miało ukazać zróżnicowanie rzeźby powierzchni terenu.F.. Jej długość na mapie w skali 1:2 000 000 wynosi 26,4cm.. Jak prezentować wysokość względną i bezwzględną oraz rzeźbę terenu na mapach?. Oblicz jej rzeczywistą długość w terenie [km].. Mapa ta nie zawiera siatki kartograficznej, ale na jej ramce zostały zaznaczone miejsca przejścia przez nią południków i równoleżników.niziny - obszary równin położone na wysokości od 0 do 300 m. n.p.m. Na mapach oznaczamy je kolorem zielonym..

Wyróżniamy 3 wielkie formy ukształtowania powierzchni lądów.

Zachodnia i środkowa część kontynentu odznaczają się urozmaiconą rzeźbą terenu.. Teren może być pokryty różnymi wypukłymi lub wklęsłymi formami terenu.. Wypukłe formy terenu to:Mapy hipsometryczne przedstawiają ukształtowanie terenu; wysokości bezwzględne ukazano na nich za pomocą skali barw.. Wybierz odpowiedź A lub B oraz 1 lub 2.. Obszary leżące na wysokości od 0 do 300 m n.p.m. to A. niziny, które na mapie przedstawia się za pomocą odcieni barwy 1. zielonej.. Część 1.. Zadanie 5 (0-2) Północna granica Polski przebiega wzdłuż wód terytorialnych Bałtyku.. Do wysłania \ Klasa 5 \ Mapa Polski \ Mapa i skala Zadania do tematu 1.1.. Punktacja 16 bardzo dobry (5) 15 -bardzo dobry (-5) 14 +dobry (+4) 13 dobry (4) 12 -dobry (-4) 11 dostateczny (3) 10 -dostateczny (-3) 9 dopuszczający - Test 4free.PL - bezpłatne za darmo komponent na stronę www dla WebmasteraSPRAWDZIAN WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI WYSOKOŚCI W TERENIE I NA MAPACH .. Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Rosja (obwód Kalingradzki) 2.. 0%ukształtowanie powierzchni: w wysokich górach (Alpy, Karpaty) mniejsze opady na stokach zawietrznych, silne wiatry: szata roślinna: w lesie cieplej zimą, chłodniej latem, przez cały rok wilgotniej niż na obszarach bezleśnych: działalność człowieka: w dużych miastach wzrost temperatury, zmiana kierunku i prędkości wiatruWIELKIE FORMY UKSZTAŁTOWANIA POWIERZCHNI LĄDÓW DO TEGO TEMATU NIEZBĘDNA JEST MAPA FIZYCZNA ŚWIATA.. Zadanie 15.. _____ G. Obszar leżący poniżej 0 m n.p.m. _____ H. Mapa pokazująca ukształtowanie powierzchni za pomocą barw.. Zaznacz podpunkty, na których poprawnie zamieniono skalę liczbową na mianowaną (2 podpunkty).. Wymień nazwy skrajnych punktów Polski, wskaż je na mapie (określ dł. i szer.)Pasowe ukształtowanie powierzchni Polski spowodowane zostało działaniem sił wewnętrznych i zewnętrznych..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt